Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 29

Thread: Minimum Wages Around the World

  1. #11
    Senior Member Colonel's Avatar
    Join Date
    Jul 2015
    Location
    Oslo, Norway
    Posts
    13,670
    Thanked: 5305
    I think about $1.5 per liter here but that is mostly due to high costs of food production in mountainous Norway. Imported orange juice (with the fruit sugar intact) is cheaper and can cost less than $1 per liter. The benefit is that our food is mostly far safer than food generally is in the US, for instance we use about 1/50 of the antibiotics used in the US (per unit) and no hormones to boost production. And so on.

  2. The Following 3 Users Say Thank You to Colonel For This Useful Post:

    FresnoJoe (08-09-2015), krystian (08-06-2015)

  3. #12
    Senior Member Monkfish's Avatar
    Join Date
    Jul 2015
    Location
    UK
    Posts
    113
    Thanked: 147
    Quote Originally Posted by Cardinal TT View Post
    A gallon .......hahaha hohoho....we have moved to metric not stuck on imperial measure

    Now this is American gallon which would equate to 3.785 liters.

    $1.99 gallon equates to 0.52 cents liter....which is cheap cheap cheap

    We pay a minimum of $1 litre for cheapest milk but most is higher
    Glad you did the work for me there... I've been so confused in the past trying to convert from an American gallon to an English gallon to work out how much a litre of petrol is... arrgh! :)

    In terms of what I usually buy, I pay £1 for 2 pints of "double filtered" milk, since I don't use much at home generally. (The double filtered stuff tends to last for about two weeks, but is still semi-skimmed. Not that longlife crud. Eugh! ;) )

    Wait, I can't remember if it's two pints or one litre, actually. (checks) Ok it's one litre, not two pints. That would be silly. *cough* ;)

    So, conveniently enough, that means it would be exactly £3.79/gallon, which makes it $5.88USD. ...

    Hey, no wonder I was confused about 1litre or 2pints... I've just realised that they sell the milk I buy by the 1L bottle, but the "normal" version is sold by 2pint bottles. :)

    Of course, a far more reasonable comparison would be for a 6 pint bottle of normal milk (3.48L, so just a shade under a gallon), which is £1.48 or $2.30. (Yeah, that means I'm paying a lot for my milk if you look at it like that, but like I said... I don't use that much :) )

    Exhibit A: http://www.tesco.com/groceries/produ.../?id=260388246
    Exhibit B: http://www.tesco.com/groceries/produ.../?id=255986260

  4. The Following 2 Users Say Thank You to Monkfish For This Useful Post:

    FresnoJoe (08-09-2015), krystian (08-06-2015)

  5. #13
    Quote Originally Posted by krystian View Post
    You're all in different countries, how much do you guys pay for say a gallon of milk? Its averaging about $1.99 right now in the US.
    Who is getting a gallon of milk for under $2? I'm paying close to $4 right now.

  6. The Following 2 Users Say Thank You to Susan For This Useful Post:

    FresnoJoe (08-09-2015), Nightsky (08-06-2015)

  7. #14
    Quote Originally Posted by Susan View Post
    Who is getting a gallon of milk for under $2? I'm paying close to $4 right now.
    That's really high, are you buying it at convenience stores? In Metro Detroit its been at the $1.99 mark in major supermarkets for a few months now, Aldi's usually has it even cheaper.

    Here it is again in the new Kroger flyer:

    https://www.kroger.com/weeklyAd

  8. The Following User Says Thank You to krystian For This Useful Post:

    FresnoJoe (08-09-2015)

  9. #15
    Quote Originally Posted by krystian View Post
    That's really high, are you buying it at convenience stores? In Metro Detroit its been at the $1.99 mark in major supermarkets for a few months now, Aldi's usually has it even cheaper.

    Here it is again in the new Kroger flyer:

    https://www.kroger.com/weeklyAd
    No, I buy milk at the grocery store, it was well over $3, but considering that numbers jumble up in my head sometimes, I'll double check next time I'm shopping and report back.

  10. The Following User Says Thank You to Susan For This Useful Post:

    FresnoJoe (08-09-2015)

  11. #16
    Senior Member Monkfish's Avatar
    Join Date
    Jul 2015
    Location
    UK
    Posts
    113
    Thanked: 147
    ... And so it transpired that Krys is milking her own cows and Sue only buys 2 gallon bottles...

  12. The Following User Says Thank You to Monkfish For This Useful Post:

    FresnoJoe (08-09-2015)

  13. #17
    I buy lactose-free milk, which is more expensive than regular. But it lasts longer and doesn't develop that nasty smell that original milk has after the carton has been opened for a few days.

  14. The Following User Says Thank You to njtom For This Useful Post:

    FresnoJoe (08-09-2015)

  15. #18
    Quote Originally Posted by krystian View Post
    You're all in different countries, how much do you guys pay for say a gallon of milk? Its averaging about $1.99 right now in the US.
    Quote Originally Posted by Cardinal TT View Post
    A gallon .......hahaha hohoho....we have moved to metric not stuck on imperial measure

    Now this is American gallon which would equate to 3.785 liters.

    $1.99 gallon equates to 0.52 cents liter....which is cheap cheap cheap

    We pay a minimum of $1 litre for cheapest milk but most is higher
    Quote Originally Posted by Colonel View Post
    I think about $1.5 per liter here...
    Quote Originally Posted by Monkfish View Post
    So, conveniently enough, that means it would be exactly £3.79/gallon, which makes it $5.88USD. ...
    Thanks, that's interesting. Is a liter of milk your largest size available? Does your milk come in bags like Canada's does? In the US we have 1/2 gallon or one gallon plastic jugs.



    ...and since you guys now know how to calculate thanks to mr tt...how about letting us know your gas prices now? ;)

    http://livingfaithforum.com/forum/sh...s-in-your-area

  16. The Following User Says Thank You to krystian For This Useful Post:

    FresnoJoe (08-09-2015)

  17. #19
    Senior Member Cardinal TT's Avatar
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    6,359
    Thanked: 4377
    Blog Entries
    2
    Our milk comes in 1,2 or 3 litres............if you have a cow in your backyard then you have 30 litres in a leather bag

  18. The Following 2 Users Say Thank You to Cardinal TT For This Useful Post:

    FresnoJoe (08-09-2015)

  19. #20
    Senior Member Colonel's Avatar
    Join Date
    Jul 2015
    Location
    Oslo, Norway
    Posts
    13,670
    Thanked: 5305
    We have 1.75 liter tetrapacks but the price difference is marginal.

  20. The Following User Says Thank You to Colonel For This Useful Post:

    FresnoJoe (08-09-2015)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Be prepared for breakdowns with a comprehensive service contract for your Subaru. Many vehicle repairs can cost thousands of dollars in unexpected expense, now may be the time to consider an extended service plan for your vehicle.